გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ლ. ასათიანი ,,ბარდნალა“
|
მასწავლებლის სახელი და
გვარი
|
ნინო გელდიაშვილი
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი, VI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
20 მოსწავლე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე
მოსწავლე არ არის კლასში
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
და აქტუალურობა
|
გააცნობიეროს მხატვრული
ნაწარმოები, როგორც ბავშვობის მოგონება, უთბილესი ადამიანური ურთიერთობების
ნოსტალგია, რომელიც არ შეიძლება დავიწყებას მიეცეს, ადამიანისა და ბუნების
ურთიერთობა, პატრიოტული და სამოქალაქო მოვალეობები, თავისი კუთხის გამოჩენილი
ადამიანების მიმართ უჩნდება გარკვეული ემოცია.
მოსწავლე შეძლებს ისტ საშუალებების ეფექტურად
გამოყენებას.
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
ა) ტექსტზე დაკვირვების
უნარ-ჩვევის განვითარება;
ბ)ტექსტის
გაგება-გააზრების უნარ- ჩვევის გამომუშავება განმტკიცება;
გ)საპრეზენტაციო უნარის
განვითარება;
დ)შემოქმედებითი უნარის
განვითარება;
ე)კვლევის უნარის
განმტკიცება;
ვ)საშუალებების
გამოყენება;
შედეგი მიღწეულია: ესგ სტანდარტები
ზეპირმეტყველება-VI.1, VI.2, VI.5
კითხვა-VI.7, VI.9, VI.10
წერა-VI.14, VI.15
|
წინასწარი ცოდნა
|
·
მოსწავლეებმა იციან პოეტის ბიოგრაფია, ლექსები
·
იყენებენ ისტ- ს
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
·
თვითშეფასების კითხვარით
|
სასწავლო მასალა
დატექნიკური რესურსი
|
·
სახელმძღვანელო ,,ქართული ენა და ლიტერატურა“
·
ლ. ასათიანის ლექსები
·
კომპიუტერი, პროექტორი,
·
ინტერნეტ რესურსები
|
გაკვეთილის მსვლელობა და საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო
საკითხები, ინდივიდუალური მუშაობის წესების გაცნობა
აქტივობა 1.
· მასწავლებელი
უგზავნის მოსწავლეებს ასოციაციურ რუკას ,,ლადო“ და სთხოვს ,,გონებრივი
იერიშით“ შეავსონ ის მათთვის ნაცნობი საკითხებით
·
აქტივობა 2.
· მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ ლ. ასათიანის ერთი მათთვის ნაცნობი ლექსი და
წაიკითხონ მხატვრულად
აქტივობა 3.
მასწავლებელი ახსენებს
მოსწავლეებს, რომ ლადოს შემოქმედებაში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს პატრიოტულ
თემეტიკას, რომელიც მისი მშობლიური სოფლიდან მოდის. ,აცნობებს, რომ გაკვეთილის
თემაა ლადო ასათიანის ლექსი ,,ბარდნალა“.
· მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს მოუსმინონ ლ. ასათიანის ,,ბარდნალას“ და პროექტორზე უშვებს
ინტერნეტში მოძიებულ ვიდეო რგოლს- ეროსი მანჯგალაძის მიერ წაკითხულ ,,ბარდნალას“,
რომელიც ლექსის თანმიმდევრულია.
· მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს გადაშალონ სახელმძღვანელო, გაეცნონ ლექსს და შეასრულონ
ინდივიდუალური სამუშაო, რომელიც მათ სამუშაო ფურცლებზე დაურიგდებათ.
· პირველი
ამოიწერს სიტყვებს სქემაში: ადგილების, საგნების, ადამიანების აღმნიშვნელს,
რომლებიც შეხვდა ტექსტში.
· მეორე
იყენებს წერის ნაცნობ ნიშანთა სისტემას და გასამარტად იყენებს საძიებო
სისტემას.
· მესამე
მუშაობს მხატრულ ხერხებსა და გრამატიკაზე.
· მეოთხე
აკეთებს შემოქმედებით ნამუშევარს/ნახატი, წერილი, ბარდნალაზე ინტერნეტიდან მოძიებული
სურათები;
პრეზენტაცია:
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს
ერთმანეთს წარუდგინონ ნამუშევარი: გააკეთონ პრეზენტაცია.
მოსწავლეები
წარმოადგენენ ანალიზსა და სქემას:
,,ვიცი, ვისწავლე,
მინდა ვიცოდეს“.
პროექტორით გვიჩვენებენ ბარდნალას სურათებს;
თვითშეფასება:
· მასწავლებელი
უგზავნის კითხვარს თვითშეფასებისას, მოსწავლეები ზეპირად პასუხობენ კითხვებს,
· მასწავლებელი
აფასებს განმავითარებელი შეფასებით.
· ასეთივე
კითხვარს აკეთებს თავისთვის გაკვეთილის შემდეგ.
მასწავლებელი მოსწავლეებს
აძლევს საშინაო დავალებას
ა)ლ. ასათიანის
,,ბარდნალა“ ზეპირად;
ბ)დაწერონ თავიანთი
ბავშობის შესახებ თავისუფალი თემა: „ჰეი, ბავშვობის დღეებო, დაბრუნდებოდეთ
ნეტავი!“
|
Monday, March 20, 2017
გეგმა
Saturday, March 18, 2017
სასწავლო პროექტი
1
|
პროექტის სახელწოდება
|
XIX
საუკუნის რომანტიკა (ალ. ჭავჭავაძის ლიტერატურული სალონი)
|
2
|
პროექტის აქტუალობა
|
პროექტი ხორციელდება მაშინ, როცა მოსწავლეები გადიან
რომანტიკოსების შემოქმედებას, ამიტომ პოროექტი აქტუალურია იმდენად, რამდენადაც ის
ქართული რომანტიზმით ტკბობის ესთეტიკურ საშუალებას იძლევა.
|
3
|
პროექტის მიზნები
|
მოსწავლეებმა ალექსანდრე ჭავჭავაძის ოჯახის, მისი
ცნობილი ლიტერატურული სალონის საშუალებით გაიღრმაონ ცოდნა ლიტერატურული მიმდინარეობა,
რომანტიზმის შესახებ. შეიმეცნონ ეპოქის მაჯისცემა მისი ცნობილი უცხოელი სტუმრების
შთაბეჭდილებების გაცნობით, ეზიარონ ამ საოცარი საუკუნის დასაწყისის ლიტერატურულ-
კულტურულ მემკვიდრეობას.
|
4
|
მონაწილეთა ასაკი
|
15-16 წელი (მეათე- მეთერთმეტეკლასელები)
|
5
|
ვადები/ ხანგრძლივობა
|
ერთი თვე
|
6
|
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას
|
მოსწავლეებს წინანდალში, ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ- მუზეუში
მიღებული შთაბეჭდილებებით ეპოქის კიდევ უფრო
ღრმად შესწავლის სურვილი გაუჩნდებათ, შეეცდებიან მეტი
ინფორმაცია მოიძიონ ბარათაშვილისა და ეკატერინე ჭავჭავაძის, ალექსანდრე გრიბოედოვისა
და ნინო ჭავჭავაძის სიყვარულის, გრიგოლ ორბელიანის უმემკვიდროდ გადაგების შესახებ,
ამიტომ აუცილებლად წაიკითხავენ ლადო
ალფენიძის ტრილოგიას, აპოლონ მახარაძის „ქართულ
რომანტიზმს“. ალექსანდრე ჭავჭავაძის ლიტერატურული
სალონის გაცნობა სულმოუთქმელად მოამზადებს სხვა რომანტიკოსი პოეტების საოცარ სამყაროში
სამოგზაუროდა და შესაყვარებლად, ასევე წააკითხებს აუარებელ ლიტერატურას გრიგოლ ორბელიანსა
და ქართული რომანტიზმის მწვერვალ ნიკოლოზ ბარათაშვილთან შესახვედრად;
საბოლოო ჯამში მივიღებთ “კაცს, რომელსაც ლიტერატურა ძალიან უყვარდა“ (გ. დოჩანაშვილი),
სკოლაში შეიქმნება „თანამედროვე ლიტერატურული სალონი“, სადაც კვირაში ერთხელ წაიკითხავენ ხოლმე საყვარელ ლიტერატურულ ნაწარმოებებს.
|
7
|
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები
|
წიგნები, პროექტორი, კომპიუტერი, ფინანსები ექსკურსიის
წარმატებით განსახორციელებლად
|
8
|
პროექტის მსვლელობა (ძირითადი აქტივობები)
|
·
მოსწავლეები
მიდიან ექსკურსიაზე წინანდალში, ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ- მუზეუმში წინასწარ მომზადებული
თემებით აცოცხლებენ ეპოქას, კითხულობენ ქართველი რომანტიკოსების ლექსებს.
·
ქართულის თითოეული გაკვეთილი პროექტის შემადგენელი
ნაწილია და მოსწავლეებს ემოციურად ამზადებს მაყურებლის წინაშე თეატრალიზირებულად
გააცოცხლოს ეპოქა ალექსანდრე ჭავჭავაძის ლიტერატურული სალონის წარმოდგენით
·
კონფერენცია (ქართველი რომანტიკოსების შემოქმედება:
„მაინც რაღაა ჩვენი ყოფა- წუთისოფელი“,“მე იგივე ვარ მარად და მარად“ „არც კაცი ვარგა,
რომ ცოცხალი მკვდრსა ემსგავსოს“, ადმიანის დანიშნულების იდეა“ „მე ამას ვტირი განაწირი
ვაჰ თუ ვესწრა- ვერ, თვარაღა ჟამი გულთ მაამი კვლავცა იქმნების“, ბუნება, )
·
კედლის გაზეთი
|
9
|
საგნებთან/ საგნობრივ ჯგუფებთან/ ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი
|
ისტორია, რუსული, ინგლისური (მეცხრამეტე საუკუნის საზოგადოებრივ- პოლიტიკურ-
კულტურულ მემკვიდრეობა)
|
10
|
პროექტის ხელმძღვანელი (მასწავლებელი)
|
ნინო გელდიაშვილი
|
11
|
ხელმძღვანელის ელ. ფოსტა
|
ninogeldiashvili65@gmail.com
|
Subscribe to:
Posts (Atom)